Challange

Devamlı yabancı birilerini bekleyen insanlar, asıl beklemeleri gereken insanları beklemeyen insanlardır. Yalnızca yapman gerekeni yapıyorsan kahraman ilan edilmezsin.”


Benim de kahraman olmaya niyetim yok. Yapmayı istediğin-arzuladığın noktasından yapılması gereken noktasına doğru kayıyorsan bir adım geri çekilip büyük resme bakmanın zamanı gelmiş demektir. Yetebileceğin kadar var olmak, bulunduğun konumu dolduramayacaksa kimsenin hayatında yer işgal etmene gerek yok. “Doğru zaman değilmiş” deme cesaretini göstermek bir erdemdir.


Pek çok kişiyle tanıştım, pek çok kişiyi gözlemledim. Çoğu ne istediğini bile bilmiyordu ve buna “anı yaşamak” diyorlardı. Yaptıkları sadece gelecekteki birbirinden bağımsız küçük küçük anları planlamaktı. Bunda yanlış bir taraf var mıydı? Belki de yoktu. Ancak ben hayatı böyle yaşamıyorum. Benim için o küçük anların öncesi, sonrası ve birbirleri ile ilişkisi de önemli. En basitinden, uyandığın yatakta huzurlu olmak demek her daim o evde huzurlu olacaksın anlamı taşımıyor. İşte bu noktada o evin total olarak dönüşmesi gerektiği düşüncesi beliriyor bende. Macro ölçekte bir plan.


Plan nedir? Para biriktirmek, evlenmek, istifa etmek, kendi işini kurmak, ev almak, sahneye çıkmak…. Cevap ne olursa olsun hiçbir şey yapmadan uzak geleceği işaret eden cümleler bir plan değildir. Neyi ne kadar istiyorsan ona göre hareket edersin. İşinden sıkıldıysan mızmızlanmak yerine iş ararsın, istifanı verirsin. Ailenle yaşamaktan sıkıldıysan ebeveynlerini karşına çeker ayrı eve çıkacağını söylersin. Hayatını biriyle birleştirmek istiyorsan bunu ona söylersin ve bir plana oturtursun. Yoksa elde edeceğin şey büyük ışıltılı sahne hayali kurarken karaoke kulübünden, kendi evini istiyorsan aile evinde daha büyük odaya geçmekten öteye gitmez.


Her plan bir bedel, belki de birilerini karşınıza almayı gerektirir. Hayata bu şekilde bakamayanlarla derdim olduğu doğrudur. Dediğim gibi, belki yanlış bir şey yapmıyorlar ancak ben de onlarla yapamıyorum. Bu yüzden mesafe koymayı hatta bazen de gitmeyi tercih ediyorum. Onlara anlık mutluluklar yetiyor, imrenilecek bir durum aslında ama ben mutluluk planı yapmayı tercih ediyorum.


İsteklerin için neleri göze alabilirsin, kimleri karşına alabilirsin?

©2023