Sleeping With Ghosts

Bir süredir melatonin kullanıyorum. Nedir ne değildir diye uzun uzun yazmama gerek olduğunu düşünmüyorum. Uykuya yardımcı oluyor ama uyku ilacı olarak görmemek gerek. Uzmanlar kısa vadede etkileri açısından kanıtlanmış bir yan etkisi bulunmadığını ancak uzun vadedeki etkileri açısından daha detaylı çalışma yapılması gerektiğine inanıyorlar.


İşe yarayıp yaramadığından bağımsız olarak, kişiden kişiye değişen bilinen belli yan etkileri olabiliyormuş. Örnek olarak vücut ısısını düşürdüğü, hem kutunun üstünde hem de internette yaptığım araştırmalarda karşıma çıkmıştı. Bende böyle bir etkisi olmadı.


Ancak ne internette, ne de prospektüste yazan başka bir etkisini fark ettim...


Ben normalde rüya gören, görsem bile sabah aklında kalan biri değilim. Bu sebeple konusu her açıldığında kendimden emin bir şekilde "ben rüya görmem" derim. "Görüyosundur da hatırlamıyorsundur" diye klasik cevapla karşılaşırım hep. Artık "ben rüya görebiliyorum" diyebilirim. Hatta görmekle de kalmıyor, rüyanın büyük bir çoğunluğunu hatırlıyorum. Sonradan unutum endişesiyle, öyle sabah kalktığımda hemen kağıda kaleme sarılmama da gerek yok. En ince ayrıntısına kadar aklımda kalan anları, mekanları, detaylarını unutmuyorum.


Uyku süremde anlamlı bir değişiklik yapmasa da, sanırım uyduğum süre içerisinde uyku katmanına bir etkisi oldu. İşin daha da ilginç tarafı o gün gördüğüm rüya, bir önceki gece gördüğümden referans alıyordu. Bir nev-i sezon 1, episode 2 gibi bir durum var. Bu akşam ki bölümü çok merak ediyorum. Dünkü bölümün sonunda okyanusun ortasında denizin üstünde ayakta dururken, arkadaşım olan kişiye teşekkür etmiştim ve o da çok dramatik bir bakış atıp "ne dedin sen?" diye tehdit var-i bir karşılık vermişti.

©2023